Sugar Rush

Sugar Rush – recension av spelet

av Pragmatic Play

Sugar Rush
Sugar Rush
Sugar Rush
RTP
96,50%
Spelets volatilitet
Hög
Största möjliga vinst
5 000x
Spelformat
7x7
Kombinationer som ger vinst
Cluster
Kom ut
2022-06-30

Hög volatilitet bakom den pastellfärgade ytan

Under ytan på Sugar Rush finns en spänning som ligger i kontrast till dess pastellfärgade godsaksvärld: det är ett Cluster-system där multiplikatorer byggs upp steg för steg under Free Spins och försvinner när rundan tar slut. Med höga vinstchanser och en hög volatilitet får du ett spel som kräver tålamod men belönar den som väntar på rätt kluster.

Casinon med spelet

  • 1XBET

    Den första insättningen matchas med 50 procent extra bonuspengar, upp till 800 kronor. För att bonusen ska aktiveras krävs en insättning på minst 100 kronor, och summan måste omsättas ett visst antal gånger innan den går att ta ut.

    Spela här
  • 18+
  • Listan innehåller kommersiella länkar till casinon.
  • Casinospel är underhållning, inte en inkomstkälla. Sätt upp en spelbudget i förväg.

Sugar Rush recension: när spelets hjärta slår i takt med sin presentation

Vinstkombinationer markerade med gula rutor, gröna stjärnor och röda björnar, vinst $1.17.

Ett godiskabinett som håller vad det lovar

Sugar Rush öppnar inte med en överraskning utan med en bekräftelse. Det första som möter dig är en glas- och metallskåp, likt en tuggummiautomat, där en 7x7-grid av symboler är innesluten. Runt omkring: pastellblå himmel, fluffiga moln och gigantiska polkagrisar. Det är en presentation som är både direkt och ambitiös, och det som slår en är hur väl denna visuella ram faktiskt stämmer överens med spelets dokumenterade beteende. Varje detalj i bakgrunden, varje färgskiftning, varje animation verkar vara en del av samma maskineri som räknar ut dina vinster.

Bonus Active-banner, scatter-symboler och stora godisbitar svävar över rutnätet, 10 free spins kvar.

När form och funktion är samma sak

  • Cluster Pays på 7x7-grid: inga vinstlinjer, bara block av minst 5 sammanhängande symboler, horisontellt eller vertikalt.
  • Tumble-mekanik: vinnande block exploderar, nya symboler faller ner, och allt summeras till en totalvinst per snurr.
  • Multiplier Spots: varje explosion markerar en position, andra gången ger x2, sedan x4, x8 – upp till x128.
  • Free Spins: 3-7 scatters ger 10-30 snurr, där multiplikatorer inte nollställs mellan snurr utan växer under hela rundan.
  • BUY FREE SPINS: kostar 100x totalinsatsen, garanterar inget visst antal scatters, bara tillgång till funktionen.
Free spins-läge med lila bakgrund, gyllene multiplikatorer x2 och x4 på rutorna, vinst $13.00.

Symbolernas hierarki och deras visuella logik

SymbolUtseendeHögsta vinst (15+)Lägsta vinst (5)
Rosa rund klubbaGlansig rosa sfär med ljusare band$300.00$2.00
Orange hjärtformad geléGlansigt orange hjärta med högdagrar$200.00$1.50
Lila/magenta gelébönaBöjd, glansig lila böna$120.00$1.00
Grön stjärnformad godisLimegrön femuddig stjärna$80.00$0.80
Röd gummibjörnStående röd björnfigur$60.00$0.60
Lila gummibjörnSamma pose, djup lila$50.00$0.50
Orange/guld gummibjörnSamma pose, varm orange$40.00$0.40
Last Free Spin-banner, kluster av lila björnar med x20-multiplikator, vinst $159.40.

En balans mellan spänning och tydlighet

Det som gör Sugar Rush intressant är inte bara dess höga volatilitet eller dess 96.50% RTP, utan hur spelet kommunicerar sitt inre liv. Multiplikatorerna visas som gula godisomslag med tydliga x2, x4, x20-siffror. Free Spins-läget byter hela färgpaletten från blått till lila och visar en nedräknare. Även vinstanimeringarna, som räknar upp från noll, är en del av denna öppenhet – de visar processen, inte bara resultatet. Det är en design som förstår att spelaren vill se hur maskineriet arbetar, inte bara vad det spottar ut. Detta är ett spel där presentationen inte är dekoration, utan en integrerad del av dess logik.

Så betalar symbolerna

Regelsidan visar alla sju symboler med utbetalningar från 5 till 15+ samt scatter-symbolen.
Symbol i spelet Symbolens roll x5x6x7x8x9x10x11x12x13x14x15x3x4
Pink round lollipop/gumballHigh1,001,501,752,002,505,007,5015,0035,0070,00150,00
Orange heart-shaped jelly candyHigh0,751,001,251,502,004,006,0012,5030,0060,00100,00
Purple/magenta jelly beanHigh0,500,751,001,251,503,004,5010,0020,0040,0060,00
Green star-shaped candyHigh0,400,500,751,001,252,003,005,0010,0020,0040,00
Red gummy bearLow0,300,400,500,751,001,502,503,508,0015,0030,00
Purple/violet gummy bearLow0,250,300,400,500,751,252,003,006,0012,0025,00
Orange/gold gummy bearLow0,200,250,300,400,501,001,502,505,0010,0020,00
SCATTERScatter15,0020,0030,0010,0012,00

Så hanterar du din spelkassa

I Sugar Rush styr du främst två saker praktiskt: om du köper dig direkt in i Free Spins, och hur snabbt snurren ska spelas upp. Det första kostar mycket per köp utan att ändra återbetalningen; det andra ändrar bara tempot.

  1. Köpa Free Spins ändrar inte återbetalningen

    Köpet utlöser Free Spins direkt för 100x insatsen, men antalet Scatter bestäms slumpmässigt, så du kan få allt från 10 till 30 snurr. RTP är dokumenterat som 96,50 % i båda fallen, och utfallet vet du först när rundan startar.

  2. Turboinställningar styr tempo, inte utfall

    Under Autoplay kan du välja Turbo Spin eller Quick Spin, och SKIP SCREENS hoppar över intro- och slutskärmar. Det påverkar bara tempot och hur många klick som krävs, inte hur snurren faller ut: resultatet avgörs slumpmässigt oavsett inställning.

Så här ser spelet ut

Efter tre eller fler scatter-symboler visas en gratulationsskärm som bekräftar 10 free spins.
Under free spins syns bara fyra av sju hjul fyllda medan resten laddas in, 8 spins kvar.
Multiplier Spots-funktionen syns tydligt: gyllene x2- och x4-brickor höjer vinsten till $6.00.
Startskärmen visar rutnätet, scatter-symbolen som rymdkapsel och volatilitet 5 av 5 blixtar.
En Nice!-vinstanimation räknar upp mot $14.06 medan guldmynt regnar ner över rutnätet.
×
Efter tre eller fler scatter-symboler visas en gratulationsskärm som bekräftar 10 free spins.
‹1 / 5›
×
Under free spins syns bara fyra av sju hjul fyllda medan resten laddas in, 8 spins kvar.
‹2 / 5›
×
Multiplier Spots-funktionen syns tydligt: gyllene x2- och x4-brickor höjer vinsten till $6.00.
‹3 / 5›
×
Startskärmen visar rutnätet, scatter-symbolen som rymdkapsel och volatilitet 5 av 5 blixtar.
‹4 / 5›
×
En Nice!-vinstanimation räknar upp mot $14.06 medan guldmynt regnar ner över rutnätet.
‹5 / 5›

Så fungerar rundorna

Sugar Rush är en slot från Pragmatic Play med godistema, Cluster Pays på 7x7-rutor och hög volatilitet. Spelet har två lägen som delar samma grundmekanik men skiljer sig åt i hur Multiplikatorer hanteras: i basspelet nollställs de efter varje snurr, medan de i Free Spins består och kan växa upp till x128 under hela rundan.

Free spins-rutnät med lila bakgrund, en scatter-symbol på första hjulet, 6 spins kvar.

Base Game

I basspelet spelar du på ett fast 7x7-rutnät där minst fem symboler som hänger ihop vågrätt eller lodrätt ger vinst. Tumble är alltid aktiv: vinnande symboler tas bort, nya faller ner och processen upprepas tills inga nya kluster bildas. Multiplikatorer som byggts upp under en spins sekvens nollställs när den avslutas.

Free Spins

Free Spins aktiveras av 3–7 Scatter-symboler och ger 10–30 snurr. Här består Multiplikatorer mellan snurren och kan växa upp till x128, eftersom de inte nollställs som i basspelet. Funktionen kan köpas för 100x insatsen, men antalet Scatter som delas ut är slumpmässigt och garanterar inte maxantalet snurr.

Börja spela

Sugar Rush är en spelautomat från Pragmatic Play med godistema och ett 7x7-rutnät. Målet är att bilda block om minst fem sammanhängande symboler för att vinna, och beslutsloopen handlar om att justera insatsen, starta snurren och låta Tumble fylla på rutnätet tills inga nya vinster uppstår.

  1. Justera insatsen

    Justera insatsen genom att klicka på plus- och minusknapparna bredvid BET-värdet, eller öppna bet menyn för att justera BET och COIN VALUE separat. Tryck sedan på den runda snurrknappen eller använd mellanslag för att starta ett snurr.

  2. Vinn med Cluster Pays

    Cluster Pays belönar block om minst fem identiska symboler som är ihopsatta vertikalt eller horisontellt, och Tumble-funktionen tar bort vinnande block så att nya symboler faller ner och kan skapa fler vinster.

  3. Aktivera Multiplikatorer

    När Multiplier Spots aktiveras markerar vinnande symboler sina positioner, och en andra explosion på samma plats lägger till en Multiplikator som fördubblas för varje ny vinst där.

  4. Utlös Free Spins

    Landar tre eller fler Scatter-symboler var som helst på rutnätet startar Free Spins med upp till 30 gratissnurr, där Multiplikatorer inte återställs mellan snurren för större vinstchanser.

Bonusar i korthet

Bonusen kan köpas
Ja

Bonusfunktioner att köpa

Buy Free SpinsKostnad 100,00x

Ingår i en spelserie

Sugar Rush

Seriens spelantal
4

Sugar Rush kom först, 2022, och grundidén läses tydligast här: ett fast rutnät på sju gånger sju positioner, klustervinster från fem symboler, tumble efter varje vinst och multiplikatorrutor som fördubblas vid upprepade träffar. Att rutorna överlever hela free spins-rundan istället för att nollas mellan snurren är draget som samtliga senare syskon behållit. Uppåt är det ändå lägre ställt: x128 och högst 5 000 gånger insatsen här, mot Sugar Rush 1000:s x1024 och 25 000, eller Super Scatters 50 000. Köpsidan är lika sparsmakad: ett enda val för 100 gånger insatsen. Sugar Rush Xmas skiljer sig nästan bara i dekoren.

Kompatibilitet

Automatiskt spel
Ja

Spel och insatser

Mininsats
0,20
Maxinsats
240,00
Valuta
USD

Specialfunktioner och bonuslägen

  • Cluster Pays
  • Free Spins
  • Multiplikator
  • Scatter
  • Tumble

Upptäck spelets värld

  • Godsaker

Studion under luppen

Pragmatic Play

Pragmatic Play är en av branschens större innehållsleverantörer, med huvudkontor i Gibraltar och ett enda API som distribuerar hela utbudet till operatörer i reglerade marknader världen över. Licenserna hos bland annat Malta Gaming Authority och brittiska Gambling Commission säger något om ambitionen: bred, regelefterlevande distribution snarare än nischtänk. I den katalog som speglas här dominerar video slots stort, men även skrapspel och enstaka bordsspel dyker upp, och namn som Wolf Gold, Sweet Bonanza och Big Bass Bonanza visar en förkärlek för tydliga teman, samlarmekaniker och Money Collect-funktioner som återkommer i flera serier och uppföljare genom åren.

Vår slutsats

  • Multiplikatorplatser som kvarstår och fördubblas genom hela free spins-rundan ger verklig uppbyggnad mot slutet
  • RTP på 96,50 procent är identisk även vid köp av free spins, så bonusköpet försämrar inte återbetalningen
  • Multiplikatorerna nollställs efter varje basspelssnurr, vilket gör basspelet platt jämfört med bonusrundan

Sugar Rush är i praktiken två spel: ett basspel där mycket bara passerar och en bonusrunda där allt byggs ihop. Det gör spelet tydligt riktat mot dig som jagar de tyngsta träffarna hellre än jämn aktivitet, och som accepterar att tålamodet sätts på prov. Den som föredrar wilds och stadigare utdelning hittar bättre alternativ, men som ren multiplikatorjakt håller det måttet.

Har du frågor om spelet?

  1. Hur fungerar multiplikatorerna på spelplanen i Sugar Rush?

    Varje gång en vinnande symbol exploderar markeras rutan, och andra träffen på samma ruta ger en Multiplikator på x2 som sedan dubblas upp till max x128. Täcker en vinst flera markerade rutor adderas deras värden. I basspelet nollställs allt efter varje snurr, men under Free Spins ligger markeringarna kvar och växer hela rundan.

  2. Hur aktiverar man Free Spins i Sugar Rush och vad kostar köpfunktionen?

    Tre, fyra, fem, sex eller sju Scatter-symboler var som helst på 7x7-planen ger 10, 12, 15, 20 respektive 30 Free Spins, och samma tabell gäller för omtag under rundan. Vill du gå direkt dit finns BUY FREE SPINS för 100x totalinsatsen, men antalet Scatter som delas ut är slumpmässigt.

Datum för publicering 2026-09-11 Uppdaterad 2026-09-16