Fruit Party

Fruit Party – så fungerar spelet

av Pragmatic Play

Fruit Party
Fruit Party
Fruit Party
RTP
96,47%
Spelets volatilitet
Hög
Största möjliga vinst
5 000x
Spelformat
7x7
Kombinationer som ger vinst
Cluster
Kom ut
2020-05-28

Nattläge i Free Spins höjer multiplikatorerna i Fruit Party

Det är lätt att avfärda Fruit Party som ännu en söt fruktslot, men namnet räckte till en uppföljare, och i själva bygget syns varför. Sju gånger sju rutor där Cluster Pays kräver minst fem sammanhängande symboler, och inga wilds: varje vinst vilar på Tumble som fyller hålen och håller kedjan igång. Presentationen följer med och berättar när spelet skärper sig. I grundspelets pastelllandskap bär symboler i vinnande block en slumpmässig Multiplikator på x2, men när Free Spins tar vid skiftar scenen från dag till natt, och där landar x4 oftare med samma tak på 256 gånger per block. Med Hög volatilitet och ett maxvinsttak på 5 000 gånger insatsen förklarar den kombinationen både uppföljaren och varför maskinen blev kvar.

Casinon med spelet

  • 1XBET

    Den första insättningen matchas med 50 procent extra bonuspengar, upp till 800 kronor. För att bonusen ska aktiveras krävs en insättning på minst 100 kronor, och summan måste omsättas ett visst antal gånger innan den går att ta ut.

    Spela här
  • 18+
  • Listan innehåller kommersiella länkar till casinon.
  • Casinospel är underhållning, inte en inkomstkälla. Sätt upp en spelbudget i förväg.

Fruit Party: ett fast spel i föränderlig kostym

En solig yta, en högvariabel inombords

Det första som möter i Fruit Party är dagsljuset: gröna kullar, pastellfärgad himmel och en tavla med sju gånger sju rutor fylld av frukter och godis. När Free Spins startar byter spelet till en nattlila variant av samma landskap, med rosa stjärnor och ljusblå rutor, samtidigt som volatilitetsmätaren i regelverket visar högsta steget, fem av fem blixtar, och vinsttaket på 5000 gånger insatsen kan avsluta rundan direkt och släcka återstående snurr. Kontrasten mellan det söta uttrycket och den stränga matematiken är ingen inkonsekvens. Den är ledtråden till hur spelet är byggt: grunden hålls orubbligt fast, medan det som får variera regleras varsamt runt omkring. Det är relationen mellan det fasta och det inställda som den här granskningen följer.

Kärnan som inte går att ställa om

I botten finns ingenting att konfigurera. Alla symboler betalar i block om minst fem sammanhängande symboler horisontellt eller vertikalt, en Cluster Pays-logik på ett fast rutnät med 49 celler som fylls på nytt efter varje Tumble tills inga fler vinstblock uppstår. Det interna namnet antyder tjugo vinstlinjer, men ingen linje finns någonstans i regelverket; spelet är helt friställt från traditionell linjeloggik. Samma fasthet gäller symboluppsättningen. Sju betalande symboler, ingen vildsymbol överhuvudtaget, och jordgubben överst med 150 gånger insatsen för femton eller fler i ett block. För varje snurr återstår samma enda fråga: vilka symboler rör vid varandra. Att kärnan är så sparsam är ett aktivt val. Den lämnar utrymme åt variationen utan att själv ändra karaktär, och den gör spelet begripligt från första snurret.

Free spins-läge på lila nattbakgrund med fruktrutnät, x2-multiplikatorer och 9 frisnurr kvar.

Det reglerade variationslagret

DimensionGrundspeletFree Spins
Multiplikator på brickor2x2x eller 4x
Chans att bricka bär Multiplikatorstandardhögre än i grundspelet
Scenografidagsljus med gröna kullarnattlila godislandskap
Rutnät7 gånger 77 gånger 7
Tak per vinstblock256x256x

Varför namnet bär längre än snurret

Resultatet är ett spel där varje Tumble kan få en ny form utan att reglerna rör sig, och det är den balansen som gett bygget dess bestående kraft. Regeltexten sätter taket för en multiplikatorprodukt på 256x per vinstblock; i det dokumenterade spelmaterialet sågs sex 2x-brickor i samma plommonblock leverera 64x. Free Spins startar alltid på tio snurr oavsett om tre eller sju Scatter landar, medan återtriggern skalar från tio till fjorton tillagda snurr, och köpfunktionen till 100 gånger insatsen ger ett direkt val av tempo utan att nudda kärnregeln. Att en uppföljare, Fruit Party 2, kom 2021 med högre publicerad återbetalning visar att namnet redan burit tillräckligt för att byggas vidare på. Med 96,47 procent i publicerad RTP och hög volatilitet kvarstår samma proposition som vid lanseringen 2020: ett fast regelverk där variationen är inställd, inte improviserad.

Så betalar symbolerna

Regelsidan visar utbetalningar för jordgubbe, apelsin, äpple, druvor, plommon, stjärna, hjärta och scatter.
Symbol i spelet Symbolens roll x5x6x7x8x9x10x11x12x13x14x15
StrawberryHigh1,001,501,752,002,505,007,5015,0035,0070,00150,00
OrangeHigh0,751,001,251,502,004,006,0012,5030,0060,00100,00
Green appleHigh0,500,751,001,251,503,004,5010,0025,0050,0090,00
Blue grapesHigh0,400,500,751,001,252,003,005,0020,0040,0080,00
Purple plumLow0,300,400,500,751,001,502,503,5015,0030,0060,00
StarLow0,250,300,400,500,751,252,003,0010,0020,0040,00
HeartLow0,200,200,250,400,501,001,502,505,0010,0020,00
SCATTERScatter

Så hanterar du din spelkassa

I Fruit Party avgör slumpen utfallet, men inte allt. Du bestämmer om rundan köps direkt, vilken insats den spelas med och vilket tempo sessionen håller. Här är fyra beslut som var och en förändrar något eget – prislappen, takets valör eller väntetiden – och vad som ändå lämnas öppet.

  1. Köp rundan direkt eller vänta in Scattern

    BUY FREE SPINS i Base Game kostar 100x totalinsatsen, dras direkt från CREDIT vid bekräftelse och ger samma tio snurr som en naturlig utlösning med tre Scatter. Rundans tak är 5000x: nås det slutar omgången direkt och återstående snurr förverkas. Att köpa i stället för att vänta dokumenteras inte ändra förutsättningarna – valet handlar om pris och tidpunkt, inte om odds.

  2. Insatsen flyttar pris och tak i valör

    Med - och + sätts totalinsatsen, och samma reglage finns i köpdialogen före bekräftelse. Köpet kostar 100x insatsen, taket ligger på 5000x insatsen och vinsttabellen följer samma skala, så valet styr valören på allt – inte sambandet dem emellan. Inget dokumenterat stöd finns att insatsen påverkar hur snurren faller ut.

  3. AUTOPLAY: antal snurr, stopp och SKIP SCREENS

    AUTOPLAY startar ett förvalt antal snurr och avbryts genom att klicka på knappen igen. Bockar du i SKIP SCREENS går rundan vidare av sig själv genom Free Spins intro- och slutskärmar efter en kort fördröjning, annars klickar du vidare för hand. Besparingen är klick och väntetid, inte bättre förutsättningar – inget resultatpåverkande dokumenteras.

  4. Korta väntan med turbo per snurr

    Vill du inte köra AUTOPLAY kan du ändå korta väntan per snurr: håll SPACE för TURBO SPIN eller växla mellan normal, quick och turbo i hastighetsreglaget. Konsekvensen är ren tid; underlaget dokumenterar ingen effekt på utfallet. Valet är löpande, kostar inget och rubbar inte köppriset på 100x insatsen.

Så här ser spelet ut

Free spins avslutade med en total vinst på $257.90, och köpknappen för free spins syns igen.
Grattis-skärmen bekräftar 10 free spins efter köp, med BONUS ACTIVE och $99,800.00 i kredit.
Mitt i en tumble-cascade syns frostade rutor som väntar på nya symboler, vinst $8.50, 7 frisnurr kvar.
×
Free spins avslutade med en total vinst på $257.90, och köpknappen för free spins syns igen.
‹1 / 3›
×
Grattis-skärmen bekräftar 10 free spins efter köp, med BONUS ACTIVE och $99,800.00 i kredit.
‹2 / 3›
×
Mitt i en tumble-cascade syns frostade rutor som väntar på nya symboler, vinst $8.50, 7 frisnurr kvar.
‹3 / 3›

Så fungerar rundorna

Båda korten beskriver samma 7x7-klusterflöde, men de står i beroendeförhållande till varandra: basspelet sätter villkoren för vad som räknas som vinst, och Free Spins lånar den grunden först efter en Scatter-utlösning eller köp, för att sedan förskjuta multiplikatorns räckvidd och rundans slutpunkt.

Vinstruta under free spins visar en X64-multiplikator på ett plommonkluster, vinst $106.84.

Base Game

Basspelet är läget som alltid gäller: minst fem sammanhängande symboler i det fasta 7x7-rutnätet bildar ett vinnande kluster. Tumble tar bort blocket, fyller rutorna ovanifrån och fortsätter tills inget nytt kluster uppstår. Multiplikatorn är här begränsad till 2x på brickor i vinnande block, där alla nuddande brickors värden multipliceras tillsammans, med taket 256x per block.

Free Spins

Free Spins aktiveras av tre eller fler Scatter-symboler var som helst, eller köps för 100x insatsen, och börjar alltid med tio snurr. Klusterkravet och Tumble följer med, men nu kan 2x- och 4x-multipelbrickor landa oftare. Under rundan ger tre till sju scatters ytterligare +10, +11, +12, +13 respektive +14 snurr. Når totalvinsten 5000x insatsen slutar rundan direkt och återstående snurr faller bort.

Börja spela

Fruit Party från Pragmatic Play använder en 7x7-plan där Cluster Pays räknar sammanhängande block om minst 5 symboler. Din grundloop är att spinna, se Tumble fylla tomrummen, och sedan avgöra om rundan stannar i Base Game eller fortsätter in i Free Spins.

  1. Gör insatsen och starta

    I Base Game visas CREDIT och BET. Vill du ändra insatsen använder du - eller +; BUY FREE SPINS är ett valbart sidspår som efter bekräftelse startar Free Spins för 100x totalinsats. För en vanlig omgång trycker du på SPIN, eller använder SPACE eller ENTER, så fylls 7x7-planen med nya symboler.

  2. Låt Tumble avsluta fallet

    Vinnande block försvinner, symbolerna ovan faller ned och tomma celler fylls på. Tumble upprepas tills inget nytt block uppstår; en symbol i ett vinnande block kan bära Multiplikator x2, och blockets vinst multipliceras med produkten, högst 256x. Först då summeras hela fallet till CREDIT.

  3. Se om rundan växlar

    Om 3 eller fler Scatter landar var som helst på planen går spelet till Free Spins med 10 snurr; nya Scatter under rundan kan lägga till 10 till 14 snurr. I rundan kan Multiplikator visa x2 eller x4, och när sista snurret spelat klart, eller 5000x nåtts, återgår spelet till Base Game.

Bonusar i korthet

Bonusen kan köpas
Ja

Bonusfunktioner att köpa

Free SpinsKostnad 100,00x

Ingår i en spelserie

Fruit Party

Seriens spelantal
2

Fruit Party är det första spelet i en tvåspelsserie från Pragmatic Play, och stommen är densamma som i uppföljaren: ett 7x7-rutnät där kluster om minst fem sammanlänkade symboler betalar, plus fallande symboler och hög volatilitet. Skillnaden sitter i multiplikatorerna. Här landar separata brickor på vinnande block och multipliceras med varandra, med ett tak på 256x, och inget wildsymbol förekommer. I Fruit Party 2 har det ersatts av vilda multiplikatorsymboler som växer i steg ända upp till 729x i free spins, där scatter dessutom betalar direkt. Här startar free spins alltid med tio omgångar oavsett hur många scatters som triggade dem.

Kompatibilitet

Automatiskt spel
Ja

Spel och insatser

Mininsats
0,20
Maxinsats
240,00
Valuta
USD

Specialfunktioner och bonuslägen

  • Cluster Pays
  • Free Spins
  • Multiplikator
  • Scatter
  • Tumble

Upptäck spelets värld

  • Kulinariskt tema
  • Frukter

Studion under luppen

Pragmatic Play

Pragmatic Play är en av branschens större innehållsleverantörer, med huvudkontor i Gibraltar och ett enda API som distribuerar hela utbudet till operatörer i reglerade marknader världen över. Licenserna hos bland annat Malta Gaming Authority och brittiska Gambling Commission säger något om ambitionen: bred, regelefterlevande distribution snarare än nischtänk. I den katalog som speglas här dominerar video slots stort, men även skrapspel och enstaka bordsspel dyker upp, och namn som Wolf Gold, Sweet Bonanza och Big Bass Bonanza visar en förkärlek för tydliga teman, samlarmekaniker och Money Collect-funktioner som återkommer i flera serier och uppföljare genom åren.

Vår slutsats

  • Multiplikatorplattor upp till 256x ger även vanliga snurr verklig tyngd när bonusrundan dröjer.
  • Återutlöst free spins kan ge upp till 14 extra snurr, så den enda bonusrundan räcker länge.
  • Inget wild-symbol: kluster om minst fem måste byggas utan substitution, vilket förlänger de stilla perioderna.
  • Vinsttaket på 5000x avslutar free spins direkt och makulerar återstående snurr i en bra runda.

Fruit Party är ett spel man återvänder till, och det märks varför: få regler, tydlig matematik och multiplikatorer som bär även basen. Men volatiliteten är på toppnivå, inget wild tvingar fram tålamod, och taket på 5000x biter av toppen. Passar den som vill ha ett beprövat klusterspel med få men skarpa lägen, inte den som vill ha många bonusar.

Har du frågor om spelet?

  1. Hur fungerar vinsterna i Fruit Party när spelet saknar vinstlinjer?

    Fruit Party använder Cluster Pays på ett rutnät om 7x7 positioner i stället för vinstlinjer. Minst fem likadana symboler som ligger an mot varandra horisontellt eller vertikalt bildar ett vinnande block. Vinstsymbolerna försvinner därefter via Tumble-funktionen, nya symboler faller ner ovanifrån och kedjan fortsätter tills inga nya vinster bildas. Spelet saknar wild-symboler, så varje vinst bygger på rena kluster.

  2. Hur aktiverar man free spins i Fruit Party och hur många får man?

    Tre eller fler Scatter-symboler var som helst på rutnätet aktiverar Free Spins. Oavsett om det landar tre eller sju scatters startar rundan med 10 free spins, men antalet styr återtriggarna: tre nya scatters ger 10 extra snurr, fyra ger 11, och ända upp till sju scatters ger 14 extra. Under rundan kan multiplikatorerna visa x2 eller x4 och dyker upp oftare än i basspelet.

  3. Vad är högsta möjliga vinst i Fruit Party?

    Maxvinsten är 5000 gånger insatsen, en hård gräns som aldrig kan överstigas. Vägen dit går via multiplikatorerna: symboler i ett vinnande block kan bära en slumpmässig multiplikator, och samtliga i samma block multipliceras med varandra upp till totalt x256. Om vinstsumman når 5000x under Free Spins avslutas rundan direkt och återstående snurr går förlorade.

  4. Vilken RTP och vilken volatilitet har Fruit Party?

    Fruit Party har en teoretisk RTP på 96,47 procent. Volatiliteten är Hög, den högsta nivån i spelets egen skala, vilket betyder färre men större vinster i snitt. Det märks tydligast i Free Spins, där staplade multiplikatorer kan förvandla ett enda kluster, medan torkperioderna mellan bonusarna kan kännas långa för den som spelar måttligt.

  5. Går det att köpa bonusen direkt i Fruit Party?

    Ja, spelet erbjuder Buy Free Spins till ett pris motsvarande 100 gånger den aktuella totalinsatsen. Köpet startar direkt en omgång med 10 free spins, precis som en naturlig trigger med tre scatters, och ger inga extra snurr. Rundan som följer är identisk med den som aktiveras på vanligt vis, inklusive möjligheten till återtrigg och x4-multiplikatorer.

Fler spel som liknar den här

Datum för publicering 2026-10-20