Sugar Rush 1000

Sugar Rush 1000 – läs vår recension av spelet

av Pragmatic Play

Sugar Rush 1000
Sugar Rush 1000
Sugar Rush 1000
RTP
96,53%
Spelets volatilitet
Hög
Största möjliga vinst
25 000x
Spelformat
7x7
Kombinationer som ger vinst
Cluster
Kom ut
2024-03-18

Valet mellan 100x och 500x avgör startläget i Sugar Rush 1000

Sugar Rush 1000 är tredje steget i Pragmatic Plays godisserie, och det första där insatsen verkligen höjts: maxvinsten är 25 000x, långt över vad de tidigare delarna erbjöd. Det som avgör en session här är dock inte kulisserna utan ett enda val - om du köper dig in, och i så fall var. Vanliga Free Spins kostar 100x, men Super Free Spins kostar 500x och förändrar startläget helt: samtliga 49 rutor bär redan en x2-multiplikator innan första snurret. Eftersom markeringarna aldrig nollställs under rundan växer varje träffad ruta vidare, och det är där de fyrsiffriga multiplikatorerna byggs upp. Hög volatilitet gäller oavsett väg.

Casinon med spelet

  • 1XBET

    Den första insättningen matchas med 50 procent extra bonuspengar, upp till 800 kronor. För att bonusen ska aktiveras krävs en insättning på minst 100 kronor, och summan måste omsättas ett visst antal gånger innan den går att ta ut.

    Spela här
  • 18+
  • Listan innehåller kommersiella länkar till casinon.
  • Casinospel är underhållning, inte en inkomstkälla. Sätt upp en spelbudget i förväg.

Sugar Rush 1000 – när rutnätet själv berättar var vinsten växer

Sugar Rush 1000-rutnätet med tre scatter-symboler, Bonus Active-etiketter syns till vänster, insats $2.00.

Ett rutnät som visar sitt eget tillstånd

Pragmatic Play släppte Sugar Rush 1000 i mars 2024, och redan vid första snurren är det tydligt att spelet vill att du ska se vad som händer. Här spelas allt på ett 7x7-rutnät med Cluster-mekanik där minst fem sammankopplade symboler ger vinst, och varje exploderande symbol lämnar ett märke på sin ruta. Vid andra träffen på samma ruta uppstår en Multiplikator som börjar på x2 och dubbleras vid varje ny träff, ända upp till x1024. Det innebär att rutnätet inte bara är en yta där symboler faller – det är ett minne. De gyllene rutorna visar exakt var potentialen finns, och vinstpanelen bredvid listar varje kluster med storlek, multiplikator och belopp, till exempel fem bananer som via x64 blir 64 dollar på en insats om 2 dollar. Sällan har ett spel i den här genren gjort sin matematik så läsbar.

Tre lager av samma spel

Det som skiljer lägena åt är inte nya regler utan hur länge tillståndet får leva. I basspelet nollställs alla multiplikatorrutor när en Tumble-sekvens tar slut, vilket gör varje snurr till en färsk start. I Free Spins – som trigas av 3 till 7 Scatter-symboler och ger 10 till 30 snurr – ligger märkena kvar och växer över hela rundan, så att de sista snurren spelas på ett helt annat rutnät än de första. Super Free Spins, som bara nås genom köp för 500x insatsen, går ett steg längre: samtliga 49 rutor börjar redan med x2. Samma mekanik, men tre olika tidshorisonter. Färgskiftningarna från pastellblått till djupt lila och vidare till skarpt rosa förstärker skillnaden, men det är räknaren till vänster och de gyllene rutorna som bär den egentliga informationen.

RTP och villkor i de tre vägarna in i bonusspelet

Väg inKostnadRTP
Basspelet (naturlig trigg)Ordinarie insats96,53 %
Köp Free Spins100x insatsen96,52 %
Köp Super Free Spins500x insatsen96,44 %

Tydligheten har ett pris

Volatiliteten är Hög, och det märks i hur värdet är fördelat: toppvinster är koncentrerade till rundor där multiplikatorerna hunnit byggas upp ordentligt. I den dokumenterade testrundan kostade Super Free Spins 1000 dollar vid 2 dollars insats och gav 149,60 dollar totalt – en påminnelse om att läget inte är någon genväg, bara en annan startpunkt. Maxvinsten på 25000x insatsen är ett hårt tak som avslutar rundan direkt. Jämfört med det ursprungliga Sugar Rush erbjuder den här delen en högre publicerad återbetalning på 96,53 procent, men den dokumentation som finns lämnar också frågor öppna: exakta hjulvikter under Free Spins redovisas inte, och i den tillgängliga autospelmenyn syns inga förlust- eller vinstgränser. Spelet berättar mycket om vad som händer på skärmen, men inte allt om vad som styr det under ytan.

Så betalar symbolerna

Sida 1 av 7 i spelreglerna visar utbetalningar för sju godissymboler samt scatter-symbolen.
Symbol i spelet Symbolens roll x5x6x7x8x9x10x11x12x13x14x15
Pink Round CandyHigh1,001,501,752,002,505,007,5015,0035,0070,00150,00
Orange HeartHigh0,751,001,251,502,004,006,0012,5030,0060,00100,00
Purple BananaHigh0,500,751,001,251,503,004,5010,0020,0040,0060,00
Green StarHigh0,400,500,751,001,252,003,005,0010,0020,0040,00
Red Gummy BearLow0,300,400,500,751,001,502,503,508,0015,0030,00
Purple Gummy BearLow0,250,300,400,500,751,252,003,006,0012,0025,00
Orange Gummy BearLow0,200,250,300,400,501,001,502,505,0010,0020,00
SCATTERScatter

Så hanterar du din spelkassa

I Sugar Rush 1000 är besluten få men de skiljer sig tydligt åt i kostnad och utgångsläge. Du väljer insatsnivå och kan dessutom köpa dig direkt in i Free Spins eller Super Free Spins, där den dyrare varianten startar med multiplikatorer redan på plats men med något lägre teoretisk återbetalning.

  1. Välj mellan köp av Free Spins och Super Free Spins

    Du kan köpa Free Spins för 100x insatsen eller Super Free Spins för 500x. Super Free Spins startar med x2-multiplikatorer på alla 49 rutor, men har dokumenterad RTP på 96,44 % mot 96,52 % för vanliga Free Spins. Det är osäkert om den högre startpunkten kompenserar för prisskillnaden.

  2. Bestäm insatsnivån före köp av bonusrunda

    Insatsen kan justeras mellan $0.20 och $240.00 och styr kostnaden för båda köpalternativen. Eftersom priset multipliceras med insatsen blir ett köp av Super Free Spins vid högsta insats $120,000. Det finns ingen dokumentation om att insatsnivån påverkar sannolikheten för specifika utfall.

Så här ser spelet ut

Vinstskärmen Congratulations visar en tom rosa vinstbalk, kredit $99 691.00 och Free Spins Left 10.
Super Free Spins i rosa läge med gyllene multiplikatorrutor, två scatter-symboler och 9 spinn kvar.
Congratulations-skärmen bekräftar 10 vunna free spins, kredit $99 691.00 och insats $3.00.
Basspelets rutnät visar tre scatter-symboler och Bonus Active-etiketter medan Free Spins Left 10 syns nederst.
Free spins i lila läge med tre scatter-symboler, räknaren Free Spins Left 9 och insats $3.00.
Basspelet visar köpknapparna Buy Free Spins $200.00 och Buy Super Free Spins $1,000.00 till vänster.
×
Vinstskärmen Congratulations visar en tom rosa vinstbalk, kredit $99 691.00 och Free Spins Left 10.
‹1 / 6›
×
Super Free Spins i rosa läge med gyllene multiplikatorrutor, två scatter-symboler och 9 spinn kvar.
‹2 / 6›
×
Congratulations-skärmen bekräftar 10 vunna free spins, kredit $99 691.00 och insats $3.00.
‹3 / 6›
×
Basspelets rutnät visar tre scatter-symboler och Bonus Active-etiketter medan Free Spins Left 10 syns nederst.
‹4 / 6›
×
Free spins i lila läge med tre scatter-symboler, räknaren Free Spins Left 9 och insats $3.00.
‹5 / 6›
×
Basspelet visar köpknapparna Buy Free Spins $200.00 och Buy Super Free Spins $1,000.00 till vänster.
‹6 / 6›

Så fungerar rundorna

Tre lägen bygger på samma 7x7-rutnät med Cluster Pays och Tumble, men de skiljer sig åt i vad som händer med multiplikatorspottarna. I grundspelet försvinner de efter varje snurr, i Free Spins följer de med genom hela rundan, och i Super Free Spins börjar de redan på plats.

Free spins-läget med lila bakgrund, tre scatter-symboler och räknaren Free Spins Left 10 till vänster.

Base Game

Varje snurr börjar med en tom plan där fem eller fler sammanhängande symboler ger vinst. Vinnande symboler exploderar och Tumble fyller på tills inga fler kluster bildas. Först när en ruta träffas en andra gång får den en multiplikator som startar på x2 och fördubblas upp till x1024. När kedjan tar slut nollställs alla spottar.

Free Spins

Tre till sju Scatter-symboler var som helst på rutnätet ger 10, 12, 15, 20 eller 30 snurr enligt samma tabell som gäller för retrigger. Till skillnad från grundspelet stannar alla markerade rutor och deras multiplikatorer kvar genom hela rundan och kan fortsätta växa. Rundan avslutas omedelbart om totalvinsten når 25000x.

Super Free Spins

Detta läge kan bara köpas för 500x insatsen och skiljer sig från vanliga Free Spins genom att alla 49 rutor börjar med x2-multiplikatorer redan innan första snurret. Antalet snurr bestäms av hur många Scatter som landar på köpsnurret. Spottarna följer sedan samma regler om beständighet och tillväxt som i det vanliga läget.

Börja spela

Sugar Rush 1000 är en slot från Pragmatic Play med kulinariskt tema, spelad på ett 7×7-rutnät där kluster av minst fem matchande symboler ger vinst. Målet är att bygga vinster genom att kedja Tumble-funktionen och samla multiplikatorer på rutnätets celler. Varje snurr innebär ett beslut om insats, följt av en automatisk sekvens av fallande symboler och potentiella återaktiveringar.

  1. Ställ in insats och snurra

    Justera insatsen mellan $0.20 och $240.00 med plus- och minusknapparna. Tryck på SPIN, SPACE eller ENTER för att starta. Rutnätet fylls med symboler, och fem eller fler identiska i kluster ger vinst enligt Cluster Pays.

  2. Följ Tumble och multiplikatorer

    Vinnande symboler försvinner och nya faller ner. Om samma cell träffas igen markeras den med en Multiplikator som börjar på x2 och kan växa. Sekvensen fortsätter tills inga fler kluster bildas.

  3. Aktivera Free Spins eller köp

    Tre eller fler Scatter-symboler startar Free Spins där multiplikatorer sparas mellan snurr. Alternativt kan du köpa Free Spins eller Super Free Spins direkt via knapparna till vänster om rutnätet.

Bonusar i korthet

Bonusen kan köpas
Ja

Bonusfunktioner att köpa

Free SpinsKostnad 100,00x
Super Free SpinsKostnad 500,00x

Ingår i en spelserie

Sugar Rush

Seriens spelantal
4

Sugar Rush 1000 bygger på samma stomme som originalet Sugar Rush: 7x7-rutnätet med klustervinster, tumble-funktionen och multiplikatorpositionerna som dubblerar vid upprepade träffar och överlever hela freespins-rundan är intakta, liksom symbolerna och utdelningarna. Julvarianten Xmas stannade vid att klä om samma spel; här är förändringen i stället strukturell. Maxvinsten är femdubblad till 25 000x insatsen mot 5 000x hos de två äldre, och multiplikatorerna kan växa till x1024 i stället för x128. Här finns också Super Free Spins bredvid det vanliga 100x-köpet: 500x insatsen med x2 förlagt på samtliga 49 rutor. RTP 96,53 procent ligger en aning över originalets 96,50.

Kompatibilitet

Automatiskt spel
Ja

Spel och insatser

Mininsats
0,20
Maxinsats
240,00
Valuta
USD

Specialfunktioner och bonuslägen

  • Cluster Pays
  • Free Spins
  • Multiplikator
  • Scatter
  • Tumble

Upptäck spelets värld

  • Kulinariskt tema

Studion under luppen

Pragmatic Play

Pragmatic Play är en av branschens större innehållsleverantörer, med huvudkontor i Gibraltar och ett enda API som distribuerar hela utbudet till operatörer i reglerade marknader världen över. Licenserna hos bland annat Malta Gaming Authority och brittiska Gambling Commission säger något om ambitionen: bred, regelefterlevande distribution snarare än nischtänk. I den katalog som speglas här dominerar video slots stort, men även skrapspel och enstaka bordsspel dyker upp, och namn som Wolf Gold, Sweet Bonanza och Big Bass Bonanza visar en förkärlek för tydliga teman, samlarmekaniker och Money Collect-funktioner som återkommer i flera serier och uppföljare genom åren.

Vår slutsats

  • Multiplikatorfälten kvarstår och växer genom hela free spins-rundan, upp till x1024 per ruta.
  • Super Free Spins laddar alla 49 rutor med x2 från start, vilket ger köpet en tydlig mekanisk roll.
  • De tre gummibjörnarna delar identisk form och skiljs bara åt genom färg, vilket försvårar snabb avläsning.

Sugar Rush 1000 bygger sitt värde på ackumulerande multiplikatorer snarare än snabba engångsträffar. Den höga volatiliteten och taket på 25 000x passar den som jagar stora utfall och accepterar långa torra perioder, medan den som föredrar jämnare återbetalning bör se sig om bland andra klusterspel.

Har du frågor om spelet?

  1. Hur fungerar multiplikatorplatserna i Sugar Rush 1000?

    När en vinnande symbol exploderar markeras rutan, och vid andra träffen på samma ruta placeras en x2-multiplikator som dubblas vid varje ny träff, upp till x1024. Om en klustervinst täcker flera markerade rutor adderas multiplikatorerna. I basspelet nollställs rutorna efter varje snurr, men under Free Spins ligger de kvar hela rundan.

  2. Vad skiljer Super Free Spins från vanliga Free Spins?

    I Super Free Spins börjar alla 49 rutor på rutnätet med en x2-multiplikator redan innan första snurret, så första nya träffen på en ruta höjer den direkt till x4. Läget kan bara nås via köp för 500x insatsen, medan vanliga Free Spins även kan triggas naturligt med Scatter-symboler i basspelet.

  3. Hur många free spins kan man få i Sugar Rush 1000?

    Tre, fyra, fem, sex eller sju Scatter-symboler ger 10, 12, 15, 20 respektive 30 free spins. Samma tabell gäller vid retrigg under pågående runda, så ytterligare Scatter-träffar förlänger rundan med upp till 30 nya snurr. Under hela rundan ligger multiplikatorplatserna kvar och kan växa mellan snurren.

  4. Vad är maxvinsten och vad händer när den nås?

    Maxvinsten är 25 000x insatsen och taket gäller både i basspelet och under Free Spins. Når en rundas totala vinst 25 000x avslutas rundan omedelbart, vinsten betalas ut upp till taket och alla återstående free spins eller tumbles går förlorade.

  5. Vad kostar det att köpa bonuslägena i Sugar Rush 1000?

    Vanliga Free Spins kostar 100x insatsen och Super Free Spins kostar 500x insatsen. Vid köpet avgör ett slumpmässigt antal Scatter-symboler, mellan tre och sju, om rundan blir 10, 12, 15, 20 eller 30 snurr. RTP är 96,52 procent vid köp av vanliga Free Spins och 96,44 procent vid köp av Super Free Spins.

  6. Finns det någon wild-symbol i Sugar Rush 1000?

    Nej, spelet har ingen wild-symbol. Utbetalningstabellen består av sju betalande godissymboler plus Scatter, som inte betalar som kluster utan bara triggar Free Spins och Super Free Spins. Vinster bygger därför helt på kluster om minst fem sammanhängande symboler, Tumble och de växande multiplikatorplatserna.

Datum för publicering 2026-09-14 Uppdaterad 2026-09-16